• De Wending in Zuidwending werkt aan grootschalige verduurzaming!

  Publicatiedatum

  De Wending staat in Zuidwending, een lintdorp in de gemeente Veendam. Dit dorpshuis is dé ontmoetingsplaats voor jong en oud en daarmee van groot belang voor de leefbaarheid van het dorp. Om deze functie ook in de toekomst te kunnen blijven vervullen is er een groot verduurzamingsplan opgesteld. Een gesprek met Hans Smid en Hein in ’t Hout van het bestuur van Stichting Dorpshuis Zuidwending.

  Essentieel voor het dorp

  Aan de stamtafel komt Hein meteen ter zake: ‘Met uitzondering van de voetbalvereniging, is hier verder niks meer. Er zijn geen winkels en de school is 50 jaar geleden gesloten. Het is essentieel dat deze plek blijft bestaan.’

  Hans vertelt wat er allemaal in het dorpshuis gebeurt. ‘Een boel verenigingen maken gebruik van het gebouw, zo wordt hier volop gebiljart, gesjoeld, gedart, getafeltennist en gekaart. De toneelvereniging heeft net 5 avonden op rij de tent uitverkocht. Ons dorpshuis heeft niet alleen een functie voor het dorp maar ook voor de regio. We hebben hier bijvoorbeeld ook veel muziekoptredens.’

  Een vrij nieuwe activiteit is het Proatcafé. Hans: ‘Elke eerste woensdagmiddag van de maand komen ouderen uit het dorp hier gezellig met elkaar kletsen. Laatst hebben ze samen in het dorpshuis gekookt. Deze mensen hebben in de jaren 70 en 80 het dorpshuis opgebouwd en het is heel leuk om dit voor hen te organiseren.’

  Het dorpshuis draait volledig op vrijwilligers

  Hans is nog niet uitgesproken of er komt inderdaad een grote groep ouderen binnen die de stamtafel opeist. Het interview wordt voortgezet op de bovenverdieping die eerst een open verbinding met de zaal beneden had. Hein: ‘We hebben een klussenteam dat elke donderdag bij elkaar komt. Die mannen hebben onlangs deze bovenverdieping dichtgetimmerd waardoor er niet alleen een mooie nieuwe vergaderzaal is ontstaan maar we ook een boel warmte besparen.’

  De Wending heeft altijd volledig op vrijwilligers gedraaid. Hans: ‘We hebben zo’n 60 tot 70 vrijwilligers. In de schoonmaakploeg zitten niet minder dan 18 enthousiaste dames. Onze vrijwilligers raken wel wat op leeftijd, de voorvrouw van de schoonmaakploeg is 86. Nieuwe vrijwilligers vinden is niet gemakkelijk alhoewel er onlangs bij de toneelvoorstelling ook jeugd in de bediening hielp.’

  Ontwikkelingen leiden tot duurzaamheidsplan

  Ondanks problemen als corona, krimp en stijgende energieprijzen, draait het dorpshuis nog altijd positieve cijfers. Hein ligt toe: ‘De coronaperiode zijn we door diverse steunregelingen, redelijk goed doorgekomen. Je merkt wel dat het aantal inwoners afneemt. Er zijn steeds meer eenpersoonshuishoudingen.‘

  De energiecrisis heeft het dorpshuis nog niet geraakt, tot eind van dit jaar heeft het bestuur nog een vast contract. Hans: ‘Maar we gebruiken 6.000 kuub gas. Wanneer straks de prijzen worden verdubbeld gaan we richting een exploitatietekort.’

  In combinatie met het feit dat de grote zaal aan een opfrisbeurt toe is, was dit aanleiding voor het bestuur om een groot plan te ontwikkelen. Hein: ‘Als je de grote zaal binnenstapt ga je 50 jaar terug de tijd in, daar is nooit iets veranderd. Verder heeft onze ventilatie te weinig capaciteit en willen we vloer, wanden en plafond isoleren. Een invalidentoilet gaan we ook maken, steeds meer bezoekers komen met een rollator binnen.’

  Het opvragen van offertes was nog knap lastig. Hein: ‘Eén offerte die we kregen bleek een half jaar later alweer 10% duurder te zijn. En pas als je een handtekening zet kunnen ze aangeven wanneer ze komen.’

  Hans Smid en Hein in ’t Hout van het bestuur van Stichting Dorpshuis Zuidwending.

  Ontzorgingsprogramma Provincie helpt bij keuzes

  Bij het maken van de verschillende keuzes heeft het ontzorgingsprogramma van de Provincie goed geholpen.  Hans: ‘Aan de hand van een door een energieadviseur van het ontzorgingsprogramma  opgesteld energieadvies, is per ruimte het energieverbruik ingeschat. Ook is er een warmtescan gemaakt zodat we konden zien waar de warmte weglekt. Op deze manier kwamen we erachter welke maatregelen het meest effectief zijn en welke offertes we moesten kiezen.’

  Financiering al eind op weg

  Inmiddels is van de benodigde 285.000 euro meer dan de helft bij elkaar. Het Oranje Fonds, VSBfonds, Scholten-Kamminga Fonds, Stichting Wildervank Fonds, de Rabobank en Nedmag hebben op basis van een goed onderbouwd  toekomstplan, mooie bijdragen toegezegd. Hans: ‘Maar we moeten nog altijd een dikke ton zien te vinden. Door her en der wat te bezuinigen hebben we de begroting terug kunnen schroeven. Ook gaan we nóg meer aan zelfwerkzaamheid doen dan we al van plan waren. Jammer genoeg heeft de gemeente voorlopig nog niks toegezegd, maar ook de NAM doet niet mee.’

  Door dit alles gaat de planning waarschijnlijk een jaar opgeschoven worden maar opgeven doen Hans en Hein niet. ‘Dit dorpshuis is essentieel voor de leefbaarheid van Zuidwending en daar doen we het voor!’